- Skorupiaki. Jeśli masz niski poziom żelaza, powinieneś zwrócić uwagę na owoce morza. Małże i omułki są najlepszymi produktami bogatymi w żelazo, ale możesz również uzyskać ten mikroelement z ostryg, krewetek, mątw i ośmiornic.
- Wątroba. Niezależnie od tego, kto nam ją „dał” (czy to wieprzowina, wołowina czy kurczak), wątroba pozostaje doskonałym zwierzęcym źródłem żelaza. Jeśli chodzi o produkty bogate w żelazo, szybkość wchłaniania odgrywa równie ważną rolę, a źródła zwierzęce są pod tym względem skuteczniejsze niż źródła roślinne.
- Produkty pełnoziarniste. Inną alternatywą są „wegetariańskie” produkty pełnoziarniste, które są bogate w żelazo, takie jak jęczmień, ryż i płatki owsiane.
- Ciemnozielone warzywa. Szpinak i boćwina znajdują się na szczycie listy „zielonych” produktów bogatych w żelazo, ale rzepa i surowy jarmuż są równie dobre w dostarczaniu niezbędnej ilości żelaza.
- Orzechy i nasiona. Pestki dyni są świetnym wyborem dla diety bogatej w żelazo i są świetnym dodatkiem do zbilansowanej diety wegetariańskiej. Orzechy są również bogate w żelazo: szukaj orzeszków piniowych, nerkowców, orzechów laskowych, migdałów i pistacji.
5 najlepszych produktów spożywczych, które nasycą krew żelazem

Leave a Reply